Jak jeść pałeczkami?

Poniżej przedstawiamy wam krótki kurs „Jak jeść pałeczkami”. Nauka jedzenia pałeczkami wcale nie jest tak trudna jak wielu się wydaje. Jedzenie tym sposobem jest naprawdę przyjemne i przydaje się przy wyjściu do Orientalnej restauracji.

Jak jeść pałeczkami - nauka jedzenia shushi

Jedzenie pałeczkami to tradycyjna forma spożywania posiłków w większości krajów azjatyckich, zwłaszcza tam, gdzie podstawowym składnikiem diety jest ryż. Wymienić tu można Chiny, Japonię, Koreę oraz Wietnam. Są też jednak w Azji państwa – np. Indie, Indonezja, Malezja, Filipiny i Tajlandia, gdzie przeważa tradycja jedzenia używając samych tylko rąk.

Pałeczki mogą się różnić następującymi cechami:

 • Długość: Bardzo długie pałeczki, ok. 30-40-centymetrowe, używane są do gotowania lub do smażenia. W Japonii nazywają się saibashi (菜箸). Krótsze używane są jako sztućce do jedzenia potraw, ale również mogą być używane do gotowania.
 • Materiał: Są one wytwarzane z przeróżnych materiałów, m.in. z bambusa, porcelany, plastiku, drewna, kości, metalu, żadu czy kości słoniowej.
Poniżej przedstawiamy kilka kursów jedzenia pałeczkami. Mam nadzieje że nie nastręczą wam trudności i wkrótce sami będzie uczyć innych jak jeść po chińsku.

Pałeczki świetnie spradzają się nie tylko przy jedzeniu sushi, ale także wielu, wielu innych azjatyckich potraw np. Ramenu na który przepis do samodzielnego wykonania w domu znajdziecie tutaj:

Prosty przepis na Ramen – azjatycką zupę. 

Powodzenia, ON i ONA.

2 komentarze

 1. Sapaya Lublin - orientalna restauracja w Felicity - Dobrze i smacznie.

  12 marca, 2018 at 11:47 pm

  […] jak mieszkańcy dalekiego wschodu zachęcamy was do skorzystania z naszego poradnika „Jak jeść pałeczkami” (oczywiście pałeczki dostępne są na miejscu w restauracji Sapaya Lublin) i ewentualnie […]

 2. suplementujemy

  18 kwietnia, 2018 at 6:58 am

  Liczę, że takich artykułów pojawi się więcej. Tak trzymaj 🙂

Leave a Reply